Většinou není možné předem předvídat, koho a proč onemocnění postihne, protože stále není přesně vědecky dokázáno, co je jeho příčinou. Jedna z teorií poukazuje na možnost genetické predispozice a nepříznivého vlivu vnějšího prostředí. Byly prokázány
i dědičné formy tohoto onemocnění, ale jsou velmi sporadické. Jako rizikové se uvádí i užívání heroinu a jiných toxických látek, prodělané infekce mozku a též opakované úrazy hlavy. Další rizikové faktory zatím nejsou známy. O těch známých si můžete víc přečíst níže.
- Dědičnost – pokud se již nemoc v rodině objevila, existuje zvýšené riziko jejího vzniku. Principy a mechanismy neurodegenerace, která stojí také za vznikem Parkinsonovy nemoci, se vědci zatím snaží pochopit. Jisté však je, že
k rizikovým faktorům patří dědičné predispozice. V současnosti je identifikováno přibližně 15 genů, jejichž mutace způsobuje rozvoj Parkinsonovy nemoci nebo výrazně zvyšuje riziko jejího vzniku. - Drogy – heroin obsahuje některé látky, které mohou napomáhat při vzniku Parkinsonovy nemoci.
- Mikrotraumata v oblasti hlavy – opakované údery do hlavy, například u sportovců mohou vyvolat neurologická onemocnění.
- Otravy, toxické látky – příliš častý kontakt s jedovatými látkami způsobuje změny
v mozku a poškozuje ho.