Diagnostika Parkinsonovy nemoci

Diagnostika Parkinsonovy nemoci

Parkinsonovu nemoc není jednoduché diagnostikovat, protože se nedá úplně jasně prokázat žádným vyšetřením a její příznaky se vyskytují i při jiných onemocněních. Diagnostikovat ji je tedy možné až po vyloučení jiných příčin onemocnění a po zjištění jejího průběhu a příznaků.

Pokud se příznaky (klíčové pro diagnózu jsou bradykineze, rigidita, třes) projeví a trvají delší dobu, je třeba navštívit lékaře a pravdivě
a detailně je popsat. Lékař pacienta pošle na další speciální vyšetření do neurologické ambulance. Neurolog zjistí přesnou anamnézu (příznaky, rodinné dispozice a podobně) a po běžném neurologickém vyšetření (mimika, reakce, rozsah a průběh pohybu, svalový tonus) pacienta odešle k dalším vyšetřením, která upřesní stav pacienta a pomohou vyloučit jiná onemocnění.

Mezi ně patří:

  • krevní testy – rychlost sedimentace erytrocytů (ESR), krevní obraz (hladina cukru, jaterní testy, funkce ledvin a další)
  • sonografie (ultrazvuk) – zjišťuje se zejména stav krčních tepen, jejich průtok
    a případné změny
  • EEG (elektroencefalograf) – pomocí snímacích elektrod umístěných na povrchu hlavy se po dobu vyšetření zaznamenává aktivita mozku
    v klidovém stavu v kombinaci se změnou v dýchání, zavírání a otevírání očí a podobně
  • CT mozku – počítačová tomografie využívá RTG záření a tenkými řezy zmapuje strukturu mozku, většinou s aplikací kontrastní látky do krve; snímá celkový stav mozku, cévy či případné změny
  • MRI – magnetická rezonance využívá magnetické pole a rádiové vlny na vytvoření obrazu pacientova mozku

Lékař se orientuje podle výsledků vyšetření, věku pacienta, rodinné anamnézy a příznaků. Parkinsonova nemoc se nedá přesně diagnostikovat, proto specialista musí nejprve vyloučit jiná onemocnění (například Wilsonova nemoc, ateroskleróza krčních tepen a mnohé další), která mohou způsobovat stejné příznaky. Až následně může posoudit, zda šlo o správnou diagnózu nebo je třeba hledat dále. Teprve pak stanoví terapii a naordinuje léčbu.

Rozdíl mezi Parkinsonským syndromem
a Parkinsonovou nemocí

Parkinsonský syndrom (též parkinsonismus nebo Parkinsonův syndrom) je soubor příznaků, které jsou stejné nebo podobné jako při Parkinsonově nemoci. Člověk s Parkinsonským syndromem tedy nemusí mít Parkinsonovu nemoc. Přibližně 15 % pacientů s tímto syndromem má příznaky kvůli užívání léků, kardiovaskulárním problémům nebo z jiných příčin. V počátečních stádiích onemocnění může být pro lékaře náročné rozpoznat, zda se u pacienta projevila Parkinsonova nemoc nebo jen syndrom.


CZ-N-DA-PD-2100012 - Datum poslední úpravy: prosinec 2021