Bolest kloubů spojená s revmatoidní artritidou je silná
a pulzující bolest. Zhoršuje se většinou ráno a po období nečinnosti.
Revmatoidní artritida
Co je revmatoidní artritida?
Revmatoidní artritida je typ autoimunitního onemocnění. Imunitní systém je přirozený systém sebeobrany těla a běžně nás chrání před infekcemi a chorobami. Autoimunitní onemocnění způsobuje, že imunitní systém těla omylem napadá zdravé tkáně těla, například klouby, a způsobuje záněty.
Zánět je důležitý nástroj, který imunitní systém používá k boji proti infekci tím, že do postižené oblasti zasílá víc krve a tekutin.
U revmatoidní artritidy však zánět a přebytečná tekutina v kloubu mohou způsobit bolest a ztuhlost, jakož i trvalé poškození kloubu.
Jaké jsou příznaky revmatoidní artritidy?
Hlavními příznaky revmatoidní artritidy jsou bolesti kloubů, otoky a ztuhlost. Revmatoidní artritida může způsobit problémy s jakýmkoliv kloubem v těle, i když malé klouby rukou a nohou jsou postiženy často jako první.
Revmatoidní artritida je symetrická artritida, což znamená, že postihuje obě strany těla podobným způsobem, i když to tak není vždy. Příznaky revmatoidní artritidy se mohou lišit od člověka k člověku a rozvíjejí se několik týdnů. Příznaky mohou přicházet a odcházet
a časem se mohou dokonce měnit.
Bolest
Bolest kloubů spojená s revmatoidní artritidou je silná
a pulzující bolest. Zhoršuje se většinou ráno a po období nečinnosti.
Ztuhlost
Postižené klouby mohou být často ztuhlé a bolestivé. Například při postižení rukou není možné úplně ohnout prsty. Ztuhlost je často horší ráno a po období nečinnosti.
Otok, začervenání a teplo
Zánět kloubní výstelky může způsobit otok, citlivost nebo pocit, že je kloub na dotek teplý. U některých lidí se mohou pod kůží okolo postižených kloubů vyvinout tuhé otoky (revmatoidní uzly).
Další příznaky revmatoidní artritidy
Někteří lidé s revmatoidní artritidou mohou mít množství obecnějších příznaků, jako jsou například:
Revmatoidní artritida může také způsobovat problémy jiných částí těla. Jsou-li postižené oči, srdce nebo plíce, může se projevovat například suchýma očima nebo bolestí na hrudi.
Co způsobuje revmatoidní artritidu?
Revmatoidní artritida může postihnout dospělé
v jakémkoliv věku. Nejčastěji se objevuje ve věku od 40 do 60 let. Jak už bylo uvedeno, revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, což znamená, že je způsobená imunitním systémem, který napadá zdravé tělesné tkáně. Zatím však není známo, co to způsobuje. Za normálních okolností imunitní systém pracuje na tvorbě protilátek, které napadají viry a bakterie a pomáhají tak bojovat proti infekci. Revmatoidní artritida způsobuje, že imunitní systém těla mylně vysílá protilátky do kloubní výstelky, kde napadají tkáň okolo kloubu. To způsobí, že tenká vrstva buněk (synoviální membrána), která pokrývá klouby, se zanítí, bolí a uvolňuje chemické látky, které poškozují blízké okolí:
Rizikové faktory revmatoidní artritidy
Existuje několik faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku revmatoidní artritidy, například:
CZ-N-DA-RH-2100007 - Datum přípravy: listopad 2021
Doporučil/a byste webové stánky UCBCares ostatním uživatelům?