Cestování a revmatická onemocnění

Cestování se zánětlivou artritidou nemusí být obtěžující a náročné. Nejlepší je cestu naplánovat a důkladně se na ni připravit. Níže je uvedeno několik oblastí, nad kterými je vhodné se zamyslet.

Dostatečná zásoba léků

Nejlepší je zajistit si léky navíc pro případ, že by cesta trvala déle. Se svým lékařem se předem poraďte, abyste si mohli zajistit větší množství léků. Při překračování časových pásem se ujistěte, že užíváte léky ve správném čase, můžete se o tom předem poradit se svým lékařem.

Potřebné doklady

Vždy zkontrolujte, zda k cestování s Vaším lékem nepotřebujete nějaká speciální povolení, abyste se vyhnuli problémům při celním
a bezpečnostním odbavení. Některé léky na revmatická onemocnění se mohou převážet pouze s povolením. Zpravidla je nejlepší sbalit si léky do příručního zavazadla, aby se neztratily.

Přeprava léků

Některé léky je nutné neustále udržovat v chladu. Včas se obraťte na přepravce a kontaktujte ubytování, abyste se ujistili, že podmínky vyhovují Vašim potřebám.

Cestovní pojištění

Ujistěte se, že jste o všech svých zdravotních problémech informovali pojišťovnu.

Potřeba asistence

Pokud cestujete letadlem a používáte invalidní vozík nebo máte problémy s pohyblivostí, objednejte si „speciální službu“. Letecké společnosti, letiště, výletní lodi a trajekty v EU jsou ze zákona povinné poskytovat bezplatnou asistenci a pomoc.

Cestovní očkování

Vždy je nejlepší poradit se v dostatečném předstihu se svým lékařem, abyste se ujistili, že jakékoliv cestovní očkování, které budete potřebovat, nebude mít vliv na účinek Vašich léků.

Cesta letadlem

Cestování letadlem běžně zahrnuje dlouhodobé sezení. Snažte se co nejčastěji měnit polohu. Je-li to možné, například střídejte sezení
a stání a hýbejte klouby.

Ubytování

Máte-li problémy s pohyblivostí, zkuste si zarezervovat pokoj v přízemí nebo v blízkosti výtahu. Potřebujete-li při pohybu pomůcky, nezapomeňte si je předem zarezervovat, a také si ověřte, zda je místnost dostatečně velká na to, abyste mohli používat pomůcky, které potřebujete.


CZ-N-DA-RH-2100017 - Datum přípravy: listopad 2021