Příčiny psoriázy
I když přesná příčina psoriázy není známa, vznik onemocnění souvisí s imunitním systémem a genetikou. Jak kožní buňky stárnou, obyčejně se posouvají směrem nahoru, tedy z nižších vrstev kůže k vrchní vrstvě pokožky a následně se odlupují ve formě kožních šupinek. Normálně trvá životní cyklus kožních buněk asi 28 dní, ale při psoriáze se celý proces urychluje a trvá asi 4 dny. To znamená, že se na povrchu kůže hromadí odumřelé buňky pokožky, které vypadají jako stříbřité šupinky. Dochází též ke zvýšení množství krve proudící na povrch pokožky. To způsobí začervenání a pokožka se „zhustí“ do vyvýšených červených, šupinatých ložisek.
Dědičnost
Psoriáza se často rozvine i u osob, v jejichž rodinách se vyskytují členové trpící psoriázou, proto se předpokládá, že jde o stav způsobený geny. Výzkumem byly objeveny některé geny, které by mohly souviset se psoriázou, zatím však není jejich vztah k onemocnění zcela prozkoumán.
Imunitní systém
T-buňky jsou typem imunitních buněk, které tělo využívá k boji proti chorobám a infekcím. Při autoimunitním onemocnění, kterým psoriáza je, T-buňky útočí na zdravé kožní buňky, protože si je pletou s choroboplodnými zárodky. To způsobuje, že nejhlubší vrstva pokožky vytváří nové kožní buňky rychleji, než je běžné. Zatím však není známo, proč T-buňky napadají kožní buňky.
Spouštěče psoriázy
Některé faktory mohou způsobit zhoršení psoriázy, spouštěče onemocnění však mohou být u každého člověka jiné.
Psoriáza není nakažlivá a nepřenáší se od/na jiné osoby!
CZ-N-DA-PSO-2100006 - Datum přípravy: říjen 2021
Doporučil/a byste webové stánky UCBCares ostatním uživatelům?