Topická (lokální) léčba psoriázy

Tento typ léčby je obyčejně první možností, kterou lékaři při léčbě psoriázy volí. Lokální léky pomáhají zpomalit nadměrné množení kožních buněk a zmírnit záněty kůže. Některé přípravky mohou způsobit rychlé zlepšení, zatímco u jiných může trvat i několik týdnů, než začnou účinkovat.

Změkčovadla (emolienty, zvlhčovače)

Tyto krémy se vtírají přímo do psoriatických ložisek, aby zadržovaly vlhkost a vytvořily ochrannou vrstvu. Dobře účinkují při mírné psoriáze. Jejich cílem je zastavit svědění a hrubnutí kůže. Společně se změkčovadly se dají používat i jiné krémy nebo masti. Nejlépe je však před nanesením dalšího přípravku na povrch kůže počkat alespoň 30 minut. Některá změkčovadla obsahují hořlavé složky, které se mohou lehce vznítit. Proto je třeba se v blízkosti otevřeného ohně nebo při kouření chovat opatrně, aby nemohlo dojít ke vzplanutí oblečení, vlasů nebo povlečení postele.

Steroidní krémy nebo masti

Účinkují tak, že zmírňují záněty pokožky. Jsou různě silné a obyčejně se používají jen krátkodobě, protože mohou způsobit ztenčení kůže. Pokud se léčba ukončí příliš brzy, psoriáza se může zhoršit, proto je třeba postupovat podle pokynů lékaře, jak krém používat.

Dehtové přípravky

Tyto koupelové oleje, krémy, masti a šampóny jsou jedním z nejstarších způsobů léčby psoriázy. Tyto prostředky silně zapáchají
a pomáhají zpomalovat růst kožních buněk.

Dithranol (antralin)

Používá se na ztvrdnutá ložiska psoriázy, obyčejně na loktech a kolenou. Pozor, špiní oblečení i vanu nebo sprchu. Zabarvuje i pokožku, ta však časem vybledne.

Analogy vitamínu D (kalcipotriol, tacalcitol a kalcitriol)

Podávají se ve formě masti nebo roztoků a pomáhají regulovat imunitní systém tím, že zastavují zánět a zpomalují množení buněk pokožky. Nezpůsobují skvrny a nemají silný zápach, ale mohou podráždit citlivou pokožku. Nedoporučuje se je používat po dobu těhotenství nebo kojení.

Analogy vitamínu A (tazaroten)

Jsou ve formě gelů, které se vtírají do psoriatických ložisek. Působí protizánětlivě, mohou však dráždit citlivou pokožku a nedoporučuje se je používat v těhotenství a při kojení.

Lokální inhibitory kalcineurinu

Používají se hlavně na atopický ekzém, což je forma dermatitidy, která způsobuje začervenání a svědění pokožky, ale lékař je může předepsat i na léčbu psoriázy. Jejich cílem je snížit rozsah začervenání a svědění blokováním určitých chemických látek v těle.

Léčba psoriázy na pokožce hlavy

Léčivý šampón

Obsahuje vícero složek, obyčejně včetně uhelného dehtu, které pomáhají zbavit pokožku hlavy kožních šupin při lehké psoriáze.

Odvápňovací masti

Aplikují se na několik hodin, nebo přes noc. Slouží k ošetření hrubých šupinatých ložisek na pokožce hlavy. Následně se hlava umyje léčivým šampónem. Často obsahují kyselinu salicylovou a kokosový olej. Pokud se kůže zbaví hrubých šupin, lépe se ošetřuje.

Lokální steroidy

Stejně jako steroidy určené na ošetřování kůže na těle, i tyto mají různě silný účinek. Léky obsahující silný steroid se používají pouze krátkodobě. Na pokožku hlavy se aplikují ve formě pleťových vod, gelů, pěny nebo šampónu.

Vitamín D

Používá se jako šampón nebo gel. Někdy jsou tyto přípravky dostupné i v kombinaci se steroidy.


CZ-N-DA-PSO-2100009 - Datum přípravy: říjen 2021