Typy psoriázy

Ložisková psoriáza

Ložisková psoriáza

Jde o nejběžnější typ psoriázy. Tímto typem trpí asi 80–90 % psoriatiků.
Ložiska (červené, vystouplé, šupinaté skvrny na kůži) mohou svědět nebo bolet. Pokožka okolo kloubů může při vážnějších formách onemocnění praskat a krvácet.
Choroba se může vyskytovat na rozličných místech těla a ložiska se liší podle místa jejich výskytu, počtu i velikosti, mohou být tenká i hrubá. Škrábání způsobuje tvorbu drobných kapiček krve. Ložiska se často nacházejí na vnější straně horních a dolních končetin, hlavně na obou loktech nebo kolenech. Postižena však může být jakákoliv část těla. Ložiska mohou mít určitý tvar a jsou vždy přesně ohraničena.

Psoriáza na pokožce hlavy

Psoriáza na pokožce hlavy

Ložiska psoriázy se tvoří na pokožce hlavy nebo vlasové linii. Někteří lidé trpí značným svěděním ložisek, jiným způsobují jen menší obtíže.
Vlasy v oblasti, kde se psoriáza vyskytuje, mohou být tenké
a slabé, ale obyčejně dorůstají, jakmile se příznaky psoriázy zlepší.

Psoriáza nehtů

Psoriáza nehtů

Asi polovina psoriatiků má též psoriázu nehtů. Onemocnění nehty vysušuje, stávají se drobivými, vznikají na nich rýhy nebo prohloubeniny. V některých závažných případech se mohou oddělovat od nehtového lůžka nebo se rozpadávají.

Kapkovitá (gutátní) psoriáza (psoriasis guttata)

Kapkovitá (gutátní) psoriáza (psoriasis guttata)

Tento typ psoriázy se obyčejně vyskytuje po streptokokové infekci
v krku. Častěji se vyskytuje u dětí a mladých dospělých, ale může se vyskytnout v jakémkoliv věku.
Kapkovitá psoriáza vypadá jako malé skvrny ve tvaru slzy po celém těle, na rukou/nohou. Namísto rozsáhlých, hrubých ložisek jsou pro tuto formu psoriázy tedy typické malé červené šupinaté body, které vypadají jako kapky vody rozprsknuté po těle.
Obyčejně mizí po několika týdnech nebo měsících, ale mohou se znovu objevit ve stejné podobě nebo jako klasická ložisková psoriáza.

Inverzní (ohybová) psoriáza

Inverzní (ohybová) psoriáza

Tento typ psoriázy se objevuje v kožních záhybech, jako je podpaždí, slabiny nebo pod prsy. Pot a tření v těchto místech dráždí pokožku zasaženou psoriázou, takže v létě se stav často zhoršuje.
Tyto oblasti jsou též náchylné na kvasinkové infekce, což někdy může ztížit diagnostiku.

Méně časté typy psoriázy


Pustulární psoriáza (psoriasis pustulosa)

Pustulární psoriáza (psoriasis pustulosa)

Pustulární psoriáza způsobuje, že se na kůži objevují malé puchýřky naplněné hnisem. Nejsou infekční ani nakažlivé. Tento druh postihuje méně než 10 % pacientů. Může se projevit jako komplikace ložiskové psoriázy, jako důsledek užívání nebo náhlého vysazení konkrétních léků. Nejčastěji bývají postiženy dlaně rukou, chodidla, prsty a nehty.
Existují dva typy pustulární psoriázy. Palmoplantární psoriáza postihuje pouze dlaně a chodidla. Generalizovaná pustulární psoriáza postihuje celé tělo.

Erytrodermická psoriáza

Erytrodermická psoriáza

Extrémně zřídkavý a obzvlášť závažný typ psoriázy. Erytrodermická psoriáza postihuje celé tělo a způsobuje intenzivní svědění
a pálení. Zasaženy mohou být velké plochy kůže a bez léčby se tělo může kvůli vážnému poškození většiny kůže dostat až do šokového stavu. Ojediněle se mohou vyskytnout na postižených plochách i puchýře se sterilním obsahem hnisu.


CZ-N-DA-PSO-2100005 - Datum přípravy: říjen 2021