Životní styl a psoriáza

Přiměřená hmotnost

Zdravý životní styl

Nadváha nebo obezita mohou zvýšit pravděpodobnost, že onemocníte psoriázou. U osob s nadváhou nebo obezitou může být psoriáza vážnější, než u těch, kdo se snaží udržovat si normální hmotnost. Probíhající studie zkoumají podstatu souvislosti mezi tělesnou hmotností a psoriázou. Pohovořte si se svým lékařem
o svém BMI, abyste zjistili, zda máte nadváhu nebo obezitu a jak byste měli zhubnout.

Dieta a cvičení

Psoriáza zvyšuje pravděpodobnost srdečních onemocnění, přestože není znám důvod. Se zhoršením psoriázy přímo nesouvisí žádné konkrétní potraviny, ale aby si osoby trpící psoriázou udržovaly hmotnost a zlepšily kvalitu svého života, doporučuje se jim stravovat se zdravě. Váš lékař vám poskytne rady týkající se stravování a cvičení, které Vám pomohou.

Kouření

Je známo, že kouření psoriázu zhoršuje, proto se doporučuje přestat kouřit. Váš lékař vám poradí, jak přestat kouřit. Můžete se také spojit s odborníky na závislosti, kteří Vám pomohou se kouření zbavit.

Rizikové faktory přidružených onemocnění

Další onemocnění V rámci zdravého životního stylu byste měli chodit na preventivní prohlídky, aby u Vás lékaři mohli kontrolovat případný výskyt dalších onemocnění, která mohou souviset s psoriázou. Jsou to srdeční choroby, zvýšený krevní tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka 2. typu a psoriatická artritida. Odvykání od kouření a zdravý životní styl sníží pravděpodobnost, že se u Vás vyskytne některý z těchto dalších stavů.

Psoriatická artritida
Někteří psoriatici trpí též psoriatickou artritidou. Je to onemocnění, při kterém imunitní systém napadá klouby
a způsobuje jejich ztuhlost a zánět. Více o psoriatické artritidě se dozvíte v sekci věnované zánětlivým artritidám.


CZ-N-DA-PSO-2100015 - Datum přípravy: říjen 2021