Léčba psoriázy fototerapií

Při fototerapii dermatolog (kožní lékař) používá k léčbě psoriázy ultrafialové (UV) světlo. Je to účinné, protože UV světlo zmírňuje zánět pokožky a pomáhá tak zmírnit projevy psoriázy, ačkoli ji neléčí. Léčebný cyklus fototerapie se může lišit v závislosti na tom, jaký typ léčby je u pacienta aplikován.

Některé cykly trvají okolo 8–10 týdnů, zatímco při jiném typu fotoléčby to může být až 16 týdnů. Pacient musí docházet na fotoléčbu do nemocnice dvakrát nebo třikrát týdně.

Při fotoléčbě se používá UVA nebo UVB světlo. UVA se dostává do hlubších vrstev kůže, proto se používá při závažnější psoriáze, má však vícero vedlejších účinků. Při léčbě UVA (nazývanou též PUVA) je nutné užívat senzibilizační léky nebo se koupat v senzibilizátoru zvaném psoralen. Pacienti, kteří nemohou docházet na léčebnou proceduru do nemocnice, nemohou tuto léčbu podstupovat. Není taktéž vhodná pro ty, kdo užívají léky potlačující imunitní systém, nebo ty, kteří mají zvýšenou citlivost pokožky na sluneční záření. UVA léčbu též nemohou podstupovat těhotné ženy.

Vedlejší účinky fotoléčby jsou obyčejně krátkodobé: podobné spálení jako od slunce, suchá, svědivá pokožka, vyrážky a puchýřky na povrchu psoriatických ložisek. Psoralen může též způsobovat nevolnost a v některých případech se psoriáza může naopak po léčbě zhoršit. Existují i některé dlouhodobější vedlejší účinky, o kterých dermatolog vždy pacienty informuje.


CZ-N-DA-PSO-2100011 - Datum přípravy: říjen 2021