Plánování rodičovství a těhotenství
a psoriáza

Těhotenství

Trpíte-li psoriázou, je důležité naplánovat si těhotenství, abyste
v případě, že to bude nutné, mohla podstoupit léčbu, která je
v těhotenství vhodná a pro dítě neškodná. Je-li těhotenství plánované, Váš lékař vám může pomoci, aby před otěhotněním Vaše onemocnění bylo co nejvíce kompenzováno.

Myslete dopředu

Asi polovina případů těhotenství je neplánovaná, což není při psoriáze vhodné. Účinnost antikoncepce závisí na metodě a jejím správném užívání. Takže i když neuvažujete o narození dítěte, mohou pro Vás být tyto informace důležité.

Plánujte

Ženy-psoriatičky mohou mít pocit, že se musí rozhodnout mezi léčbou a rodinou. Je-li však těhotenství plánované, léčba se dá přizpůsobit tak, že kompromisy mezi léčbou psoriázy a touhou po dítěti nejsou nutné. I když se příznaky mohou u mnohých žen v průběhu těhotenství zlepšit, téměř u poloviny z nich se žádné zlepšení neprojeví, nebo se jejich stav dokonce zhorší. Regulace psoriázy v průběhu těhotenství je proto důležitá pro zdraví matky i dítěte.

Připravte se

O plánovaném rodičovství byste se měli poradit s celým týmem odborníků – například se svým praktickým lékařem, se zdravotní sestrou, dermatologem, porodníkem a gynekologem, porodní asistentkou a lékárníkem. S léčbou onemocnění je třeba pokračovat před,
v průběhu i po těhotenství
. Ne všechny léky je však možné užívat v těhotenství, takže Váš dermatolog musí rozhodnout, zda je potřebné léčbu přizpůsobit. Poraďte se se všemi uvedenými odborníky o veškerých možnostech, které jsou pro vás nejvhodnější.

Po narození dítěte

Kojení

Péče o novorozence může být vzrušující, ale i náročná. Ženy-psoriatičky, stejně jako všechny matky, se cítí po porodu unavené. Kromě běžné vyčerpanosti však musí počítat i s tím, že v průběhu několika týdnů po narození může dojít ke vzplanutí příznaků onemocnění. I když se tedy příznaky psoriázy v průběhu těhotenství obyčejně zlepší, mohou se po porodu vrátit. Snažte se udělat si i po porodu dostatek času na návštěvu lékaře, abyste společně zvládli případné zhoršení onemocnění. Budete-li mít psoriázu pod kontrolou, pomůže Vám to lépe zvládnout poporodní období. Je důležité pečovat o své fyzické i duševní zdraví. Požádejte svého partnera, rodinu i přátele o pomoc, než si zvyknete na život s novorozencem. Získáte tak více času na zvládnutí psoriázy. Vysvětlete jim, jak se cítíte. Jsou s Vámi, aby vás podpořili.

Kojení

Mnoho žen-psoriatiček může úspěšně dítě odkojit, pokud se tak rozhodnou. Kojení je osobní volba. Chcete-li kojit, měly byste to probrat se svým kožním lékařem a dalšími odborníky, kteří se o vás starají. Ne všechny léčby je možné užívat v průběhu kojení a ženy-psoriatičky mohou mít pocit, že se musí rozhodnout, zda se budou léčit, nebo kojit. Pokud své přání kojit a možnosti léčby předem proberete se svými lékaři, můžete společně v případě potřeby léčbu upravit.

Přenesu psoriázu na své dítě?

I když může být psoriáza dědičná, existuje mnoho faktorů, které určují, zda se u dítěte psoriáza vyvine nebo ne. Má-li jeden z rodičů psoriázu, existuje asi 16% šance, že se u jeho dítěte vyvine také. Mají-li psoriázu oba rodiče, šance se zvyšuje přibližně na 50 %.


CZ-N-DA-PSO-2100017 - Datum přípravy: říjen 2021