Psoriáza - často kladené otázky

Co je psoriáza?

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které se obyčejně projevuje jako červená nebo růžová ložiska zvýšené nebo zhrublé šupinaté pokožky. Může se však též projevovat jako malé ploché hrbolky nebo velké hrubé léze. Nejčastěji postihuje pokožku loktů, kolen
a hlavy. Objevit se však může kdekoliv na těle.

Jak se psoriáza diagnostikuje?

Váš praktický lékař nebo dermatolog si prohlédne Vaši pokožku, aby diagnostikoval a určil závažnost stavu Vaší psoriázy. Umožní mu to zjistit, jakým konkrétním typem psoriázy trpíte.

Existují různé druhy psoriázy?

Existuje několik různých druhů psoriázy. Nejběžnější formou je však psoriáza s ložisky.

Je psoriáza stejná jako ekzém?

Ne, psoriáza není totéž co ekzém. Ekzém je obyčejně velmi svědivý a nezpůsobuje šupinaté skvrny, které se vyskytují při psoriáze. Poraďte se se svým praktickým lékařem nebo dermatologem, který bude schopen zjistit, zda máte ekzém, nebo psoriázu.

Je psoriáza nakažlivá?

Ne, psoriáza není nakažlivá. Lidé, kteří psoriázu nikdy předtím neviděli, mohou předpokládat, že je infekční. Psoriáza však není nakažlivé onemocnění a šupinaté skvrny, které způsobuje, se nepřenesou na jinou osobu.

Jaká je souvislost mezi psoriatickou artritidou a ložiskovou psoriázou?

Zánět je součástí psoriázy i psoriatické artritidy. Obě tato onemocnění vznikají, protože imunitní systém napadá vlastní tělo. I když tato onemocnění vzájemně souvisejí, psoriáza a psoriatická artritida se nemusí vyskytovat současně. U mnohých psoriatiků se nikdy nerozvine psoriatická artritida, zatímco někteří lidé mají psoriatickou artritidu bez psoriázy.

Existuje lék na psoriázu?

Bohužel, v současné době neexistuje žádný lék na psoriázu. Je však možné léčit příznaky a zlepšit tak kvalitu života pacienta.

Jakou léčbu mohu podstoupit?

Můžete se léčit celou škálou různých léčebných postupů, jako jsou krémy, fototerapie a léky, které Vám pomohou Vaše příznaky zvládnout.

Může psoriáza ovlivnit mé těhotenství?

O tom, jak zvládnout psoriázu během těhotenství, je nutné se poradit s vícero lékaři z různých oborů, kteří o Vás pečují. Plánujete-li těhotenství, bylo by vhodné se co nejdříve poradit se svým lékařem, aby bylo možné léčbu naplánovat.

Je možné, že by moje děti po mně psoriázu zdědily?

Má-li rodič psoriázu, existuje riziko, že se u dítěte vyvine též, a dva rodiče-psoriatici toto riziko ještě zvyšují. Rodič s tímto onemocněním má asi 16% pravděpodobnost, že je přenese na své dítě. Mají-li psoriázu oba rodiče, existuje 50% pravděpodobnost, že tuto nemoc přenesou.

Co mohu udělat, abych se můj stav psoriázy zlepšil?

Některé změny životního stylu, jako je udržování zdravé hmotnosti a skoncování s kouřením, mohou pomoci snížit závažnost psoriázy.
I když se prokázalo, že strava nehraje roli, zdravá strava vám pomůže udržovat si zdravou hmotnost.


CZ-N-DA-PSO-2100020 - Datum přípravy: říjen 2021