Biologická léčba psoriázy

Co je biologická léčba?

Biologický lék nebo biologikum je typ léčby používaný při některých dlouhodobých zdravotních obtížích, jako je psoriáza. Na rozdíl od tradičních léků, jako jsou ibuprofen nebo paracetamol, se biologické léky vyrábějí ze živých organismů. Mohou to být mikroorganismy, jako jsou bakterie nebo kvasinky. Většina biologických léků je navržena tak, aby blokovala určité části imunitního systému, a dá se o nich hovořit jako o „cílených terapiích“. Biologické léky nefungují ve formě tablet a musí se podávat jako injekce nebo infuze.

Biologická léčba je vhodná pouze pro pacienty, kteří již vyzkoušeli jiné typy léčby odpovídající jejich stavu a nereagovali na ně dobře. Biologické léky se často podávají společně s jinými léky.

Úloha biologické léčby při psoriáze

Výzkum ukázal, že mnozí pacienti reagují na biologickou léčbu výrazným zlepšením a zmírněním příznaků psoriázy. Někteří pacienti však musí přestat užívat biologické léky kvůli vedlejším účinkům, o kterých dermatologové vždy informují před zahájením léčby. Pacientům, kteří nezaznamenají zlepšení symptomů (což může trvat 3–6 měsíců) nebo u kterých se vyskytnou závažné vedlejší účinky, se obyčejně doporučuje biologické léky vysadit.

Je-li to bezpečné a vhodné, dermatolog může navrhnout vyzkoušet jiný biologický lék. Ne každý biologický lék funguje stejně. To znamená, že ačkoli jeden biologický lék nezabere, jiný může významně pomoci.

Biologické přípravky používané k léčbě psoriázy

Léčba anti-TNF

Léčba anti-TNF narušuje působení proteinu zvaného Tumor necrosis factor (volně přeloženo jako faktor nádorové nekrózy, TNF), který je
u psoriatiků nadměrně aktivní. Příliš vysoký faktor TNF způsobuje zánět. Léčba anti-TNF blokuje fungování TNF a může zmírnit nadměrný zánět v těle.

Léčba anti-IL

Psoriatici mají v těle velmi vysoké hladiny bílkovin nazývaných interleukiny (IL). Interleukiny hrají velmi důležitou úlohu při vytváření nadměrného zánětu spojeného s různými zánětlivými stavy. Léčba anti-IL účinkuje tak, že neutralizuje aktivitu určitých interleukinů
a pomáhá zmírnit nadměrný zánět.

U pacientů jsou v průběhu léčby biologickými terapiemi sledovány nežádoucí účinky.

CZ-N-DA-PSO-2100012 - Datum přípravy: říjen 2021