Dětská myastenieDětská myastenie

Juvenilní myasthenia gravis (dětská myastenie)

Co to je?

Juvenilní myasthenia gravis (dětská myastenie) je chronické onemocnění, které se obvykle projeví před 18. rokem věku. Jde o nejčastější
z forem myastenie u dětí a mladých lidí (tou druhou je přechodná novorozenecká myastenie) a nejčastěji se projevuje u bílých dospívajících dívek.

Při dětské myastenii protilátky tvořené imunitním systémem, které za běžných okolností bojují s cizorodými mikroby, chybně napadají receptory svalových buněk, což následně vede ke svalové slabosti. Existují možnosti léčby, které dětem pomáhají zvládat příznaky onemocnění. Zahrnují inhibitory acetylcholinesterázy, které se používají při mírných či generalizovaných (celkových) příznacích, např. pyridostigmin, kortikosteroidy a imunosupresiva. Doporučují se i intravenózní imunoglobuliny, případně může lékař doporučit chirurgické odstranění brzlíku (thymektomii), které může být v některých případech přínosem. U dětské myastenie je však tuto chirurgickou léčbu pečlivě zvážit s ohledem na následnou imunosupresi (potlačení přirozené reaktivity imunitního systému) a vysokou míru spontánní remise u dětí.

Prognóza je u mladších pacientů s dětskou myastenií dobrá. Při řádné léčbě a péči může Vaše dítě vést plnohodnotný život.

Jak se dětská myastenie diagnostikuje?

Jak se dětská myastenie diagnostikuje?

Pokud se domníváte, že se u Vašeho dítěte objevily příznaky dětské myastenie, toto je cesta k její diagnóze...

Číst dále
Možnosti léčby dětské myastenie

Možnosti léčby dětské myastenie

Co můžete udělat pro zmírnění příznaků onemocnění a jaké jsou dostupné možnosti léčby?

Číst dále
Život s dítětem s dětskou myastenií

Život s dítětem
s dětskou myastenií

Život s dítětem s dětskou myastenií může znamenat neustálé vyrovnávání se s nejistotou. Zjistěte, jak zvládat její příznaky v každodenním životě Vašeho dítěte...

Číst dále
Pokud Vás znepokojuje cokoliv, co jste si přečetl/a v tomto článku, požádejte o radu svého lékaře.

CZ-N-DA-MG-2300012 - Datum přípravy: duben 2023