PtosisPtosis

Ptóza

Ptóza je označení stavu, kdy svaly kolem očí a svaly očních víček poklesnou. Často se také označuje jako „pokleslá víčka“ nebo celým odborným názvem blefaroptóza. Ptóza se může projevit na jednom, nebo na obou očních víčkách. Můžete pozorovat pokles horního víčka, kdy oční víčko sjíždí níž, než by mělo. Ptóza je častým příznakem myastenie a je to obvykle první příznak, který se u nemocných objeví. Stejně jako u ostatních příznaků myastenie se ptóza projeví, když svaly očního okolí, včetně těch odpovědných za ovládání očních víček, zeslábnou. Ptóza se může objevit u dospělých, ale může být i vrozená a někteří lidé ji mají od narození.

Diagnóza

Váš lékař určí míru závažnosti ptózy vyšetřením očního okolí, očních víček a zaznamenáním přesných měření. Pokud se u Vás projevila ptóza, můžete mít i další příznaky. Mohou to být bolesti hlavy, problémy se zrakem (například dvojité vidění) a poruchy řeči či problémy s polykáním. Požádejte svého lékaře o pomoc při určení diagnózy a léčby ptózy. Pokud Váš lékař zjistí, že došlo k oslabení svalů, může následně doporučit krevní testy, aby zjistil případnou přítomnost myasthenia gravis.

Léčba

Je důležité, aby Váš lékař určil diagnózu před zahájením léčby. Některým pacientům trpících ptózou bývá doporučována blefaroplastika. Během tohoto zákroku dochází k přesunu svalů odpovědných za zdvihání horních víček do vyšší polohy. Chirurg může také odstranit přebytečnou kůži pro zpevnění očního okolí.

Formy myastenie

Formy myastenie

Existuje řada forem myastenie, jaká se tedy týká Vás?

Číst dále
Diagnostika a léčba

Diagnostika a léčba

Zjistěte více o dostupných možnostech léčby a jak získat pomoc...

Číst dále
Příčiny myastenie

Příčiny myastenie

Myasthenia gravis se většinou projeví v dospělosti. Zjistěte více o příčinách myastenie...

Číst dále
Pokud Vás znepokojuje cokoliv, co jste si přečetl/a v tomto článku, požádejte o radu svého lékaře.

CZ-N-DA-MG-2300023 - Datum přípravy: duben 2023