Jaké jsou příčiny myasthenia gravis?Jaké jsou příčiny myasthenia gravis?

Jaké jsou příčiny myasthenia gravis?

U osob s myasthenia gravis imunitní systém, který za normálního stavu chrání tělo proti virům nebo bakteriím, začne chybně napadat vlastní tělo. Dochází k narušení komunikace mezi nervy a svaly v místě, kde se nervové buňky napojují na svaly, které ovládají. U pacientů s myastenií protilátky vytvářené jejich vlastním tělem buď blokují, mění nebo poškozují receptory, které umožňují stažení svalů. Pokud se svaly nemohou stahovat, s postupem času slábnou.

Myasthenia gravis postihuje muže a ženy napříč všemi rasovými a etnickými skupinami. Většinou se projeví v dospělosti (u žen pod 40 let
a mužů nad 60 let), ale může se projevit i v dětském věku.

Co jsou to protilátky?

Protilátky jsou bílkoviny vytvářené naším imunitním systémem, který má za úkol nás udržovat zdravé tím, že předchází nebo omezuje infekci. Pracují spolu s dalšími částmi imunitního systému, aby se zbavily bakterií či virů, které způsobují nemoci.

Při myastenii je účinnost tzv. neuromuskulární štěrbiny oslabena protilátkami, které poškozují receptory. To znamená, že signály přenášené mezi nervy a svaly a naším mozkem nemohou fungovat správně a svaly se nemohou stahovat. Přesný důvod, proč se imunitní systém začne chovat takto nesprávně není znám. Nicméně některé studie naznačují, že existuje spojení mezi změnami v brzlíku a myasthenia gravis.

Brzlík, který ovlivňuje činnost imunitního systému, může hrát roli v tvorbě našich imunitních buněk. U lidí s myastenií dochází k narušení komunikace mezi brzlíkem a tělem, což může zapříčinit, že imunitní systém napadá tělu vlastní buňky. Přečtěte si více o brzlíku.

Pokud Vás znepokojuje cokoliv, co jste si přečetl/a v tomto článku, požádejte o radu svého lékaře.

CZ-N-DA-MG-2300024 - Datum přípravy: duben 2023