Možné chirurgické zákroky v léčbě epilepsie

Pokud po vyzkoušení nejméně dvou různých antiepileptických léků a jiných léčebných postupů záchvaty stále nejsou pod kontrolou, lze jako další možnost léčby zvolit chirurgický zákrok. Účelem chirurgického zákroku je zlepšit kvalitu života pacienta. Chirurgický zákrok je možné provést dospělým i dětem.

Existují dva hlavní typy chirurgických zákroků.

Resekční zákroky

  • resekce – odstranění části mozku, kde vznikají záchvaty
  • časová lobektomie – odstranění mozkových tkání způsobujících záchvaty ze spánkových laloků
  • extratemporální resekce – odstranění mozkových tkání, které způsobují záchvaty, v oblasti frontálního, parietálního či okcipitálního laloku.
  • lezionektomie – odstranění nádorů, abscesů nebo jiných typů poškození, které způsobují záchvaty

Není-li resekční operace možná, lze přistoupit k jinému typu operace, při kterých je jedna část mozku odpojena od jiné části.

  • hemisferektomie – odstranění vnější vrstvy jedné poloviny mozku
  • korpusová kalosotomie – přerušení spojení mezi dvěma stranami mozku; zastaví se tak šíření záchvatů z jedné strany do druhé
  • vícenásobná subpiální transekce – přerušení nervových vláken ve vnějších vrstvách mozku, což zastaví šíření záchvatové aktivity


Než bude pacientovi navržen chirurgický zákrok, navštíví specializované neurologické centrum a obvykle podstoupí MRI snímkování (zobrazovací magnetická rezonance) a EEG video telemetrii (EEG s monitorováním a videozáznamem).

Provést lze i jiné typy skenování, také s použitím kontrastní látky. Pomůže to podrobně zobrazit, kde přesně v mozku začínají záchvaty.

Paměťové a psychologické testy se též používají ke zjištění, jak může být po operaci ovlivněna paměť a životní styl. Tyto testy pomohou lékařům zjistit, jak pacient pravděpodobně zvládne dopad zvoleného typu operace. Operace totiž může ve zřídkavých případech zasáhnout další části mozku, například centra ovládající řeč, zrak, pohyb nebo sluch. Je však velká šance, že po operaci záchvaty vymizí. Operační zákrok obyčejně připadá v úvahu až tehdy, jsou-li vyčerpány jiné možnosti léčby, záchvaty se nedají kontrolovat a ovlivňují každodenní život. Účelem chirurgického zákroku je zlepšit kvalitu života pacienta. Operace mozku není vhodná pro každého. Existuje vícero zdravotních obtíží, které takový zákrok neumožňují. Samozřejmě to, zda pacient podstoupí operaci, závisí na jeho rozhodnutí a svůj názor může kdykoliv změnit.


CZ-N-DA-EPI-2100021 - Datum poslední úpravy: říjen 2021