Kontrola záchvatů

Epilepsie ovlivňuje lidi různě, takže zkušenosti každého jednotlivce s epilepsií mohou být odlišné. Pro mnohé lidi mohou antiepileptické léky
a změna životního stylu znamenat, že jejich záchvaty jsou dobře kontrolované a mají malý vliv na jejich každodenní život. U jiných mohou záchvaty přetrvávat déle, dokud nezareagují na léčbu, případně nebudou reagovat vůbec. U takových lidí je potřebná větší podpora při práci, ve škole nebo v každodenním životě.

Užívání léků na epilepsii

Pacienti by měli užívat léky, které jim předepsal neurolog, pravidelně a soustavně, aby si udrželi kontrolu nad svými záchvaty. Vyskytnou-li se nepříjemné vedlejší účinky, je třeba se poradit se svým lékařem, který pacientovi může nabídnout alternativní lék nebo navrhnout způsob, jak tyto vedlejší účinky zvládnout. Vynechávání nebo vysazení léků by mohlo vést k záchvatům. Je-li pacient již nějaký čas bez záchvatů, je možné, že bude moci přestat léky užívat, ale vysazování léků musí být postupné a pod lékařským dohledem.

Identifikace a předcházení spouštěčům epileptického záchvatu

Kalendář záchvatů

Mezi možné spouštěče patří alkohol, nedostatek spánku, vynechání jídla, viróza, hormonální změny (například menstruační cyklus), vynechání dávky léku na epilepsii nebo změna léku na epilepsii. Zaznamenávání možných spouštěčů v „kalendáři záchvatů“ může pacientovi pomoci pochopit, co jeho záchvaty spouští, a najít způsoby, jak se těmto spouštěčům vyhnout.


CZ-N-DA-EPI-2100024 - Datum poslední úpravy: říjen 2021